Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to jedna z najpopularniejszych technik medycyny estetycznej, której zadaniem jest przywracanie skórze młodzieńczego wyglądu. Wybierając tę metodę, możemy zdecydować się na naturalne i bezpieczne rozwiązanie, które pomoże nam zredukować nierówności i zmarszczki na skórze twarzy. Dlaczego jednak kwas hialuronowy? Jak wykonuje się zabieg i jakie są jego potencjalne korzyści i ryzyko? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Sprawdź także:
Z czym nie łączyć retinolu? Nie popełniaj tych błędów
Proces wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy to naturalna substancja, którą nasz organizm produkuje na własne potrzeby. Ma działo nawilżające, regenerujące, zapewnia elastyczność i gładkość skórze. Wypełnianie zmarszczek tą substancją polega na podaniu go w miejsca, które wymagają „poprawki”, często są to zmarszczki mimiczne, tzw. „lwia zmarszczka”, wokół oczu, usta czy linia żuchwy.
Zabieg rozpoczyna się od konsultacji z lekarzem estetykiem, podczas której dowiemy się wszystkiego na temat zabiegu, jak również zostaną określone nasze oczekiwania. Następnie przeprowadza się znieczulenie miejscowe, następnie za pomocą cienkiej igły kwas hialuronowy jest wprowadzany pod skórę. Cały proces trwa około 30-60 minut, a efekty są widoczne od razu i utrzymują się średnio przez 6-12 miesięcy.
Potencjalne korzyści i efekty uboczne
Zabieg wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym ma wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na zniwelowanie zmarszczek i przywrócenie skórze młodzieńczego wyglądu. Zmarszczki są wypełnione od wewnątrz, skóra staje się jędrniejsza, a twarz wygląda młodo i świeżo. Oczywiście, efekty są zróżnicowane dla każdej osoby zależnie od stanu skóry i celów estetycznych. Należy pamiętać, że zabieg trzeba systematycznie powtarzać, aby efekty utrzymywały się bez przerwy.
Mimo że jest to zabieg mało inwazyjny i bezpieczny, wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym nie jest pozbawione potencjalnych efektów ubocznych. Wśród najczęstszych możemy zaliczyć: zaczerwienienie, obrzęk, ból czy siniaki w miejscu iniekcji. Na szczęście są one przemijające i znikają po kilku dniach.
Porady po zabiegu i pielęgnacja skóry
Po zabiegu przede wszystkim należy unikać ekspozycji na słońce, gorące kąpiele, sauny oraz intensywnego wysiłku fizycznego przez co najmniej 24 godziny. Dodatkowo, nie zaleca się masowania ani dotykania miejsca iniekcji. W pierwszych dniach po zabiegu skóra może wymagać dodatkowego nawilżenia, warto więc sięgnąć po kremy z kwasem hialuronowym, które pomogą utrzymać efekty zabiegu.
Pamiętaj, że aby efekty utrzymały się jak najdłużej, skóra wymaga codziennej pielęgnacji. Nawilżaj ją, chroni przed szkodliwym działaniem słońca i pamiętaj o odpowiedniej diecie, bogatej w witaminy i antyoksydanty. Wszystko to przyczyni się do utrzymania efektów zabiegu i zdrowego wyglądu skóry.
Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym to procedura, która wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, dlatego warto postawić na sprawdzonych w tej dziedzinie specjalistów. Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych i konieczności powtarzania zabiegu, aby cieszyć się z efektów przez długi czas.